Anglický jazyk

Již podruhé pořádá společnost Evropské centrum jazykových zkoušek (jakožto platinové zkouškové centrum,www.elec.eu) zkoušky Cambridge English ve Žďáře nad Sázavou. Jedná se o nejprestižnější mezinárodní zkoušky z anglického jazyka pro nerodilé mluvčí a to v několika úrovních – Starters, Movers. Flyers a FCE. Smyslem mezinárodní jazykové zkoušky je získání sebedůvěry a jistoty v užití jazyka. Po složení zkoušky získají kandidáti certifikát Cambridge English, s uznatelností po celém světě.

Jsme rádi, že po úspěšném loňském roce projevilo zájem o zkoušky ještě více studentů a počet kandidátů přesahuje v tomto roce číslo 50. Tyto zkoušky se konaly v sobotu 9.4.2016 v prostorách ZŠ Palachova ve Žďáře nad Sázavou a účastnili se jich nejen studenti ZŠ Palachova, ale také studenti ŽŠ Velká Losenice, ZŚ Sázava, ZŠ Nížkov a také ZŠ Leandra Čecha, NMNM.
Studenty posledních ročníků ZŠ Leandra Čecha, NMNM jejich zkouška teprve čeká. Jedná se o tzv. zkoušku KET neboli English Key. Tato zkouška proběhne v sobotu 23.4. v Havlíčkově Brodě. Všem kandidátům držíme palce.
Tento rok se poprvé kromě YLE zkoušek tzv. zkoušek pro young learners dělaly také zkoušky FCE, tedy Cambridge English First, kterých se účastnili kandidáti ze SPŠ Žďár nad Sázavou a Gymnázia Vincence Makovského, NMNM. Celkem 12 kandidátů prokazovalo své znalosti v oblasti mluvení (speaking), psaní (writing), gramatiky a užití jazyka (use of english) a poslechu (listening). Výsledkem zkoušky je stejně jako u mladších kandidátů, celosvětově uznávaný certifikát, který může být prospěšný jak při přijímání na některou z VŠ, tak pro získání zajímavého zaměstnání. Tento rok se některé lektorky přípravných kurzů Cambridge English mohly zkoušek přímo účastnit a sice v pozici INVILIGÁTORA, což je pozice tzv. dohledu na jednotlivé části zkoušky. Této možnosti využily paní učitelky ze ZŠ Velká Losenice. Na pozici bylo nutné projít školením k získání potřebných znalostí dané problematiky. Obě lektorky – paní Synková a paní Sitařová se pozice zhostily velmi dobře.
Poděkování patří všem ředitelům zmíněných škol, zejména pak ředitelce ZŠ Palachova za podporu projektu a umožnění prohlubování jazykové vzdělanosti studentům.
Bc. Pavlína Nováková
Evropské centrum jazykových zkoušek