Beseda s bývalým politickým vězněm

/ Kateřina Petrová

V pátek 25. listopadu 2016 uvítala naše škola vzácného hosta z řad bývalých politických vězňů. Byl jím pan Karel Linhart z Nového Města na Moravě, člen Konfederace politických vězňů.

Během dvouhodinové besedy se žáci 9. ročníku dozvěděli řadu informací o poměrech v komunistických kriminálech, o neúprosných politických procesech 50. let 20. století. Pan Linhart byl v roce 1949 zatčen za činnost ve studentské odbojové skupině. Byl odsouzen na deset let vězení za velezradu a špionáž, odseděl si šest a půl roku, poté jej čekalo podmínečné propuštění. Prošel věznicemi v Jihlavě, Brně, Plzni a také jáchymovským lágrem, kde těžil uranovou rudu.

V letech 1948 – 1989 bylo protiprávně odsouzeno a dlouhodobě vězněno přes 250 000 lidí. Beseda byla vzpomínkou na dobu ztráty demokracie. Mnozí žáci již berou život v demokracii jako samozřejmost, neuvědomují si její křehkost, proto je důležité události z dob minulých neustále připomínat dalším generacím.

Deváťáky vyprávění pana Linharta velmi zaujalo a ocenili, že si našel čas, aby se s nimi o svoje vzpomínky podělil.