Den republiky v 5.B

/ Vlasta Zálešáková

Den republiky v 5.B

V pátek 9. listopadu přicházeli žáci 5.B do třídy s výbornou náladou a s úsměvem na rtech, zároveň ale plni očekávání, jak bude projektový den ke dni stého výročí republiky probíhat.

Po zaznění státní hymny se pustila celá třída s chutí do práce. Ptáte se do jaké? Na chvíli jsme se proměnili v malé truhláře. Rozděleni do dvojic, případně trojic, jsme vytvářeli státní vlajku. Do dřevěných destiček jsme zatloukali hřebíky ve tvaru vlajky. Obrysy jednotlivých částí vlajky jsme poté proplétali červenou, bílou a modrou vlnou. Jak se nám výrobky zdařily, si můžete prohlédnout na fotografiích.

Zhotovením vlajek pro nás však práce neskončila. Po focení „živé vlajky“,  kterého se účastnila celá škola, jsme se vypravili na asi dvacetiminutovou procházku. Na nedaleké louce na okraji Nového Města na Moravě na nás čekaly rýče, krompáč a konve. Tentokrát se z nás stali zahradníci a náš úkol zněl jasně: Zasadit lípu. Rýčů se chopili nejen silní hoši, ale také drobné dívky, které mnohé z nás svou silou a zaujetím mile překvapily. Společnými silami se nám tak podařilo vykopat dostatečně velkou jámu a do ní přibližně 3 m vysokou lípu zasadit.

Naše třída díky tomuto dni zažila spoustu pěkných chvil a do paměti se nám vrylo mnoho prima vzpomínek. Hmotnou vzpomínkou je pro nás strom, na jehož údržbě se budeme společně podílet a který nám bude toto významné výročí připomínat.

Adéla Fukanová