DEN REPUBLIKY

/ Věra Burešová

Ani naše škola nezapomněla oslavit sté výročí založení první samostatné Československé republiky a oslava to byla vskutku jedinečná a pompézní! V pátek 9. listopadu se všechny …

DEN REPUBLIKY

V pátek 9. listopadu se všechny třídy pustily do práce v tematických dílnách. Žáci vyráběli masky slavných osobností, mapovali historii země, převlékali se do kostýmů Hradní stráže i do prvorepublikové módy. Vařili a pekli dobroty podle dobových receptů, zkoumali historické artefakty, vytvářeli deník fiktivního spolužáka z roku 1918, z nejrůznějších materiálů vyráběli státní vlajku či znak, fotili a následně porovnávali aktuální a historické fotografie vybraných novoměstských lokalit. A dokonce i vlastnoručně zasadili lípu.

Vrcholem dne se pak stalo sestavení a důkladné nafocení živé státní vlajky na dvoře školy, která byla sestavena z 464 osob oblečených v národních barvách.

Smyslem celé akce bylo nejen zpestřit a okořenit běžné vyučování, ale zejména přiblížit dětem národní historii a poměry, do kterých se narodily jejich prababičky. Také jsme chtěli zvýšit jejich povědomí o tom, že materiální dostatek, mír a svoboda, do kterých se narodili oni, nejsou samozřejmostí a že záleží především na nich, jestli vydrží i dalším generacím.

Petr Kadlec