Exkurze do Osvětimi

/ Vlasta Zálešáková

Exkurze do Osvětimi

V polovině května žáci 9. tříd zavítali v rámci exkurze do polské Osvětimi. Navštívili koncentrační tábor Auschwitz a také jeho druhou část Auschwitz-Birkenau (známou jako Březinka). Jedná se o jeden z největších vyhlazovacích táborů,  zřízený nacisty v roce 1940. Původně byl určený k věznění Poláků, ale již v roce 1941 nacisté rozhodli, že jej využijí k holocaustu, tedy ke konečnému řešení židovské otázky. V obou táborech zahynulo asi 1,4 milionu lidí, z toho 90 % byli Židé prakticky ze všech evropských států.

Deváťáci se právě v posledním ročníku základní školy zabývali dějinami 20. století a na tomto děsivém místě na ně plně dolehlo, jakých hrůz se na sobě lidstvo v rámci válečných konfliktů dopouští. V jak nelidských a nehygienických podmínkách se dá přežít. Stále dokola si kladli otázky… Je toto vůbec možné? Nejsou to jenom filmové kulisy?… Nebyly.

Zážitek to byl hluboký a tísnivý, přesto od našich žáků zaznívalo: „Toto by měl vidět každý člověk alespoň jednou za život!“

Děkujeme paní učitelce Konvalinkové za příležitost uctít památku obětí přímo na místě a za skvělou organizaci.