EXKURZE K SOUSEDŮM

/ Kateřina Petrová

EXKURZE K SOUSEDŮM

Konec školního roku se blíží, deváťáci jsou přijati na střední školy, a tak je čas vyrazit ještě za poznáním, než naše brány opustí. V pondělí 20. 5. ve 22 hodin tedy obtěžkáni zavazadly a s vidinou tří dnů bez školních povinností dorazili spolu s žáky osmých tříd ke kulturnímu domu, kde už na ně čekal autobus firmy Uchytil.

Ten si to nocí namířil ke hranicím s Rakouskem, aby nás se žáky dovezl v ranních hodinách k zámku Neuschwanstein. Obloha se na nás moc radostně netvářila, ale vybaveni deštníky, pláštěnkami a dobrou náladou jsme vyrazili do kopce k zámku. Vyfotili jsme si jej v tajemném mlžném oparu z Mariánské lávky a potom jsme vstoupili do bohatě zdobených komnat zámku, která nechal postavit Ludvík II. Bavorský. Příjemný dojem z krásných prostorů nám nezkazila ani zpáteční cesta na parkoviště v prudkém lijáku.

Dvě noci jsme strávili v rakouském Maishofenu v penzionu Unterwirt. Ve středu jsme odtud vyrazili na Orlí hnízdo, kde nás čekaly dechberoucí výhledy na alpské velikány.  Odpoledne jsme se prošli kolem jezera Königssee a nakoupili dárečky v místních typických obchůdcích. I zde nás na chvíli dohnal liják, ale žáky z Vysočiny nic podobného nezastraší.

Poslední den nás přivítalo slunečné počasí, které skončilo teprve přejetím hranic v Dolním Dvořišti. Exkurzi jsme zakončili prohlídkou smutného místa – koncentračního tábora Mauthausen. Všichni jsme se ale shodli, že je potřeba neustále si připomínat události, které se na těchto místech odehrávaly. Aplikace stažená v našich mobilech nám byla skvělým průvodcem po tomto místě.

Tři dny nám sice utekly, ale užili jsme si je. Domů jsme dorazili plni nových zážitků a nadšeni krásami navštívených míst.