Oznámení o uzavření školy dne 27. listopadu 2023 z důvodu stávky zaměstnanců

/ Tomáš Augustyn

Vážení rodiče, žákyně, žáci, oznamuji, že z důvodu konání stávky, do které se zapojí téměř všichni zaměstnanci, bude naše škola dne 27. listopadu 2023 zcela uzavřena. …

Vážení rodiče, žákyně, žáci,

oznamuji, že z důvodu konání stávky, do které se zapojí téměř všichni zaměstnanci, bude naše škola dne 27. listopadu 2023 zcela uzavřena. V provozu bude pouze:

Školní jídelna v omezeném režimu.

Kancelář školy: provoz zajistí nestávkující zaměstnanec.

Obědy budou žákům odhlášeny, nemají nárok na dotované stravné, pokud si bude někdo oběd chtít přihlásit a vyzvednout, může tak učinit, ale za plnou cenu.

Dovolte mi k uzavření několik slov na vysvětlenou. V souladu s legislativou ředitel školy nemůže stávku ve škole jakkoliv organizovat či dokonce zaměstnancům nařizovat. Zaměstnanci, kteří se chtějí do stávky zapojit, ustaví stávkový výbor a předloží nejméně 3 pracovní dny předem řediteli školy informaci o zapojení zaměstnanců do stávky. Poté je na řediteli školy, zda nestávkující zaměstnanci mohou zajistit provoz školy kompletní, částečný nebo žádný. V našem případě nemohu zajistit provoz žádný, proto zůstane naše škola v tento den uzavřena.

Vím, že pro vás může být uzavření školy na jeden den složité, ale výhled podmínek ve školství se za poslední měsíce natolik zhoršil, že jsme se rozhodli k tomuto krajnímu řešení. Ani množství jednání nemělo pozitivní výsledek a již nyní podfinancované školství (výdaje na školství jsou u nás hluboce pod průměrem zemí OECD) bude ještě dále oslabeno a tím utrpí i kvalita poskytovaných služeb, včetně výuky.

Níže doplňuji informaci z MŠMT ke dvěma častým dotazům a toto oznámení ve formátu pdf a také oznámení stávkového výboru.

Mgr. Tomáš Augustýn Ph.D.

Nárok zákonného zástupce na ošetřovné a jiné náhrady

Zákonný zástupce omezením či přerušením provozu školy nezískává nárok na ošetřovné, jako tomu

bylo v případě vyhlášení mimořádného opatření v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 (viz

zákon o nemocenském pojištění § 39 odst. 1 písm. b) bod 1 – ohlášená stávka nebude posouzena

jako nepředvídaná událost). Stávka je ústavním právem každého zaměstnance a zákonným

zástupcům nevzniká tak nárok na žádnou kompenzaci. Pouze v případě, že by soud rozhodl, že

stávka je nezákonná, bude odborová organizace, která stávku vyhlásila, odpovídat podle

občanského zákoníku zaměstnavateli za škodu, která mu takovou stávkou vznikla.

Nárok zákonného zástupce na home office

Zákonný zástupce dítěte mladšího 9 let může požádat svého zaměstnavatele o výkon práce na

dálku, pokud to umožňuje povaha práce. Zaměstnavatel nemá povinnost této žádosti vyhovět,

nesouhlas však musí písemně odůvodnit.