Večer s Andersenem

/ Kateřina Horváthová

V pátek 26. dubna se naše škola proměnila ve velké interaktivní muzeum české historie. Všechny návštěvníky přivítal správce sbírek, který všem přítomným předal kompletní informace …

Všechny návštěvníky přivítal správce sbírek, který všem přítomným předal kompletní informace o sbírkách muzea, a pak už se je malí návštěvníci se svými rodiči vydali prozkoumat. V prvním pavilonu si mohli vykopat kost dinosaura, kus starověké keramiky nebo část zlatého pokladu. Návštěvníci si taky vyzkoušeli nakreslit pravěkou kresbu a vyzdobit tak jeskyni obývanou neandrtálcem. Další expozice přiblížila návštěvníkům, jak obtížné bylo pro praotce Čecha poznat čistou pramenitou vodu. Potom si mohli vyzkoušet, jestli by zvládli donést kance až k nohám Kazi, tak jako Bivoj. Skákali do „vln Vltavy“ jako Šemík. Prošli vojenským výcvikem. Pokusili se sestavit poslepu, jen s pomocí rodičů, celý „orloj“. Využili i moderní techniku při poznávání českých vynálezů a patentů. Prokázali znalost českých státních symbolů. Vytvořili bláznivé kostýmy ze sbírky Národního divadla. Na úplném konci prohlídky se ocitli zase na začátku. Ve tmě jediným zdrojem světla byla svíčka, kterou si museli návštěvníci sami zapálit a donést dolů do „jeskyně“.

Jednou z nejoblíbenějších částí všech muzeí, zahrad, restaurací a kaváren je dětský koutek. Tam se malí návštěvníci mohli vyřádit, než přišel pan Andersen, aby nám přečetl úryvek z nějaké zajímavé knihy pro děti. A vybral si pověst o kněžně Libuši z knihy Martiny Drijverové České pověsti pro malé děti.

Snad se naše muzeum všem návštěvníkům, malým i velkým, líbilo a rádi je přivítáme na dalším čtení s Andersenem.

vychovatelky školní družiny